Search

O rynku książki

W jaki sposób książka trafia na naszą półkę? Nie wystarczy, że autor zaniesie ją do wydawcy. Posłuchaj o kulisach rynku książki: o partnerstwie z biznesem, wydawnictwach, redaktorach, agentach i strategiach. To seria na przecięciu socjologii, ekonomii i kultury.

Podcast

Co znajdziesz w Raporcie? Wywiady z artystami i artystkami,  rozmowy wokół rynku książki i sztuki. Ale nie tylko.

Źródło

W tej serii posłuchasz o tym, za co nagradza się współczesną literaturę. Rozmawiam z organizatorami, jurorami i twórcami nagród oraz festiwali literackich. Czego szukają? Czego oczekują od autorów? Czego oczekuje publiczność?

Światy

W najnowszej serii Światy rozmawiam ze specjalistami i specjalistkami od literatur z zakątków globu: zdałam sobie sprawę, że o nich, mimo bycia literaturoznawczynią i krytyczką literacką, wiem najmniej. Dlatego też głos oddaję tu ekspertkom i ekspertom: proszę gości o listę lektur, a potem zderzam swoją perspektywę laiczki z wiedzą i zajawą rozmówcy/rozmówczyni.

Błysk: solo o książkach

Błysk to seria o tym, co najnowsze. Ale nie tylko. Opowiadam o literackich premierach, przekładach, kontekstach. Czasem o przykurzonych klasykach. O własnych zachwytach. Posłuchaj raportu z literatury bieżącej

Najnowsze

Polecane

Ursula LeGuin: Wyobrazić inną przyszłość. O modelach wspólnot z prof. Agnieszką Gajewską (ft. Festiwal Fabuły 2024)

Jakie recepty na przyszłość zostawiła nam Ursula LeGuin? Która forma wspólnotowości jest najmniej krzywdząca? I co z nadzieją Razem z profesor Agnieszką Gajewską (UAM) rozmawiamy o twórczości i wizjach Ursuli Le Guin - pisarką już dla wielu po prostu ikoniczną.

Dramat i co teraz? O ziemi niczyjej, czyli współczesnym dramatopisarstwie i teatrze opowiada prof. Piotr Dobrowolski (ft. Festiwal Fabuły 2024)

Co tak naprawdę wiemy o współczesnym dramatopisarstwie? Ja - niezbyt wiele. Dlatego razem z profesorem Piotrem Dobrowolskim (UAM) rozmawiamy o sprawach zupełnie podstawowych i tych, które wcale nie są intuicyjne. Stąd i lista wielu pytań, które w finale złożyły się na dyskuję o problemach, potrzebach i kondycji dramatopisania - wypchniętego z literatury, wepchniętego do teatru; nadającego z ziemi niczyjej.

Wampir jest w nas: o Marii Janion, AI, psychoanalizie i tym, czego się dziś lękamy opowiada Agnieszka Wolny-Hamkało

W jaki sposób przejąć moment, w którym kończy się język? Kim lub czym jest współczesny wampir? I jak czytać dziś myśl ostatniej wielkiej humanistki, Marii Janion? Na te i inne pytania próbujemy odpowiedzieć z Agnieszką Wolny-Hamkało, poetką, autorką powieści i sztuk teatralnych, członkinią zespołu badawczego Archiwum Kobiet IBL PAN.

Olga Drenda: Wspólnota śmiechu. O wywrotowej sile humoru i ciemnych stronach żartu

Tym razem, z Olgą Drendą, rozmawiamy o stereotypach i granicach: bo czy rzeczywiście „wielka” literatura rodzi się tylko z traumy? I czy żartować można ze wszystkiego? No i jak wyglądałby kanon śmiesznej kultury? 

Tove Jansson Who? Nie tylko Muminki. Czyli jak zostać artystką i zamienić życie w sztukę

Choć Jansson była Finką, pisała głównie po szwedzku. Jej życie rozciągało się niemal na cały XX wiek - od zawieruch wojennych, prez depenalizację homoseksualizmu (1971) niemalże po legalizację związków partnerskich na północy Europy. Nie ograniczało się również do Muminków. Posłuchaj opowieści o Tove Jansson - malarce, artystce i komentatorce politycznej

Toni Morrison who? O odzyskiwaniu blackstorii, sumieniu Ameryki i podejrzanym literackim Noblu

Po pierwszej prelekcji o Susan Sontag, wracam do was z drugim odcinkiem serii IKONA X WHO? Posłuchajcie opowieści o inspirujących kobietach: filozofkach, eseistkach, pisarkach i ikonach aktywizmu. Przeplatając intymne z politycznym, Toni Morrison kreśliła w swoich dziełach portrety Afroamerykanów, ukazując ich ból, radość, strach i nadzieje, stając się jednocześnie głosem sprzeciwu wobec systemowej opresji.

#30 Eduardo Halfon: Czy Żydem się jest, czy tylko bywa? O tożsamości gwatemalskiej, syryjskiej, libańskiej i polskiej oraz strategiach przetrwania (PL, ES; odcinek dwujęzyczny)

Przy okazji 15. edycji Conrad Festival udało mi się porozmawiać z pisarzem, o najbardziej złożonej tożsamości, jaką można sobie wyobrazić. Razem z Eduardo Halfonem rozmawiamy o mozaice tożsamości, czyli metaforze szafy

patronaty i współprace